Az Árpád-kori művészet kutatásának újabb fejleményei

 
Szekcióvezető: Havasi Kriszta
2021. szeptember 23. csütörtök. 12:30-14:10.
 
A szekció az Árpád-kori művészet alkotásaival, az ezekhez fűződő újabb – módszertanilag sokszínű és több szakterületet (régészet, épületrégészet, műemlékvédelem, művészettörténet) átfogó – kutatási eredmények bemutatásával foglalkozik. Az előadások a korszak magyarországi művészetének – elsősorban építészetének – néhány kulcsfontosságú emlékéhez kapcsolódnak. Egyrészt régebbi, kevéssé ismert kutatási eredmények áttekintésével, másrészt az újabb régészeti, épületrégészeti (ásatás, falkutatás) feltárások értékelésével, művészettörténeti feldolgozásával járulnak hozzá az egyes emlékek alaposabb megismeréséhez és a 11–13. századi magyarországi művészet némely, nemzetközi viszonylatban is releváns kérdésének árnyalásához.
 

Pap Ildikó Katalin: Újabb kutatások a jáki Szent György-templomban. A 2019-2021-es régészeti feltárás eredményei

2019-ben újraindult a jáki templomdomb régészeti kutatása. 1990 és 1994 között Valter Ilona az apáti háznál 11. századi településnyomokat, valamint a Ják nemzetség kora- és késő Árpád-kori lakóhelyét tárta fel. 1997 és 2003 között Valter Ilona és P. Hajmási Erika vezetésével a templomdombon kora Árpád-kori pogány, majd kereszténnyé váló templom körüli temető 931 sírját, a 13-16. századi bencés kolostor alapfalait, és egy 16. századi kaputorony maradványait tárták fel. Bebizonyosodott az is, hogy a Szent Jakab-kápolna alatt egy 11. századi rotunda rejtőzik. A most folytatott kutatás során újabb, a kolostorhoz tartozó alapfalakat tártunk fel. Több ponton megtaláltuk a templomkertet határoló árkot és adatokat nyertünk a templomdomb későközépkori erődítéséhez illetve ennek megszűntetéséhez is. A Szent György-templom belső terében – ahol első alakalommal nyílt lehetőség régészeti feltárást végezni – egy kora Árpád-kori egyházi épület alapfalai kerültek felszínre. A déli toronyaljban valószínűleg a templomalapító Jáki Nagy (Öreg) Márton temetkezését találtuk meg. Az eddig összesen 1373 ismert temetkezés közül kiemelkedik két rangos egyházi személy, valószínűleg jáki apát sírja; egyikben a 15. század végén készült miseruhát, másikban püspöksüveg (infula) maradványait tártuk fel.

Sarkadi Márton: Újabb kutatások a jáki Szent György-templomban. Tervek és tervváltozások a templom építése során
 
A 2019-ben újrainduló helyreállítási munkákhoz kapcsolódóan a templom déli hajójában végeztünk ásatást. A templomdomb ezen részét a 11–12. században elfoglaló kora Árpád-kori soros temető sírjai sűrűn elhelyezkedő, egymást vágó sírcsoportokban figyelhetőek meg. Ez arra utal, hogy nem a Szent Jakab-templom alatt állt A 11. századi rotunda az egyetlen kora Árpád-kori egyházi épület a jáki templomdombon. Ezt látszik erősíteni a déli hajóban feltárt két, a bencés kolostor falaival mind szerkezetileg, mind méretben nagy hasonlóságot mutató falszakasz, melyek egyike – statigráfiai helyzete alapján – nagy biztonsággal datálható a 11. század és a 13. század eleje közé. 2019-ben lehetőség nyílt a templombelsőben is falkutatást kezdeni, illetve az újonnan készülő építészeti felmérések és restaurátori vizsgálatok alapján ellenőrizni egyes korábban felmerült építéstörténeti problémákat. A mellékhajókban a 19–20. század fordulóján felhordott vakolat eltávolítása nyomán több nyílás és fafödém helye került napvilágra, a 13. századi építéstörténet, illetve a 16–18. század között lezajlott átépítések eddig ismeretlen mozzanatairól tanúskodva.
 
Az előadást Szentesi Edit korreferátuma követi Ják, Szent György-templom. Az északi mellékapszis 13. századi külső festése címmel